Strona główna/Dla Rodziców/Świetlica/Aktualności/Mamo! Tato! - nie pal przy mnie.

Mamo! Tato! - nie pal przy mnie.

26 03 2023 #Aktualności #Świetlica

Materiały wykorzystane w zajęciach o szkodliwości palenia papierosów.W czasie dyskusji z dziećmi stwierdziłam, że posiadają nikłą wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów. W związku z tym na jednych zajęciach realizowaliśmy zagadnienia z Programu Edukacji Antynikotynowej. Zajęcia oparłam na założeniach programu „Czyste powietrze wokół nas” i zaadoptowałam do wymogów programowych dzieci z edukacji wczesnoszkolnej nadając im temat: Mamo! Tato! - nie pal przy mnie.

Przeprowadziłam mini wykład nt.: Jakie związki rakotwórcze zawiera papieros? - ulotka Centrum Onkologii w Warszawie. Aby przekonać uczniów o szkodliwości palenia nikotyny rozdałam im karty pracy - Części ludzkiego organizmu, na które ujemnie wpływa nikotyna. Uczniowie kolorowali zniszczoną wątrobę, serce, krtań i mózg. Ponadto mówiliśmy o szkodliwości przebywania w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy w obecności dziecka i jak małe dziecko staje się mimo woli „palaczem”.

Zajęcia zakończyliśmy stwierdzeniem:

Mamo! Tato! - mam prawo do dorastania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, aby być zdrowym i mądrym.

Myślę, że wzbudziłam u dzieci pewną świadomość i przekonałam ich o szkodliwości palenia papierosów. Zachęciłam do rozmowy ze swoimi rodzicami, którzy może nieświadomie przyczyniają się do wielu chorób swoich pociech.

U. Strzelczyk