• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 946
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Aktualności/ Henryk Sienkiewicz naszym patronem!

Henryk Sienkiewicz naszym patronem!

10 05 2024 #Aktualności

Henryk Sienkiewicz naszym patronem!

Henryk SienkiewiczRozkochałem się tu w ludziach, w naturze i w tym życiu zdrowym, potężnym, a tak wolnym, że nieraz mi się zdaje, że jestem ptakiem. Co to za skarb ta nieograniczona wolność, to znowu tylko tu można się przekonać. W tej potężnej nocy, w tej ciszy i wobec potężnej natury czułem się szczęśliwy i jakbym miał skrzydła u ramion.

                To słowa Skawińskiego, bohatera noweli Henryka Sienkiewicza „Latarnik”. Postać pisarza, felietonisty, dziennikarza zna każde, najmniejsze dziecko.

A na pewno te, które uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce, bowiem pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest patronem „piątki”. Został nim w 2016 r. podczas uroczystości 100-lecia szkoły.  

                Jak co roku w maju, postanowiliśmy więc uczcić Henryka Sienkiewicza organizując 10 maja br. Święto Patrona. Przez tydzień jego postać przypominały nam okazjonalne gazetki w klasach oraz pięknie udekorowane portretami noblisty korytarze szkolne

                 Punktem kulminacyjnym święta była uroczysta akademia, którą rozpoczęły wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu. Potem pani dyrektor Małgorzata Marciniak oraz pani wicedyrektor  Iwona Krzyżowska, a także przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, złożyły kwiaty pod portretem Henryka Sienkiewicza.
Następnie uczniowie klas IV c, V b, VI b i VII a zaprezentowali się w montażu słownym. Przeplatały się w nim wiersze związane z postacią pisarza z występami postaci z jego utworów.  Byli więc Latarnik, Janko Muzykant, Kmicic, Ligia Kalina. Ich występowi towarzyszył uczeń klasy IV, który na dzwonkach zagrał Dumkę na dwa serca i Hej, sokoły. Następnie wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej zaśpiewali piosenkę promującą szkolny lip dub.

Na zakończenie zaś wychowawczynie: Anna Ogierman, Urszula Krettek oraz Aleksandra Bogocz- wśród uczniów I-III - przeprowadziły quiz wiedzy o polskim nobliście.
Rozdano też nagrody w konkursach dla uczniów I-III, które przeprowadzono w tygodniu poprzedzającym święto. A były to: konkurs plastyczny klas pierwszych - Portret Henryka Sienkiewicza; dla klas drugich  - Lapbook- Postać Henryka Sienkiewicza .

Konkurs plastyczny dla klas pierwszych "Portret Henryka Sienkiewicza”

I miejsce: Zuzanna Nowak

II miejsce: Milena Wojtyłko, Zofia Puchalska

III miejsce: Tatiana Pawłowska, Wiktor Syrnicki

Wyróżnienia: Dawid Podgórczyk, Pola Zalewska, Emilia Klasik

 

Konkurs dla klas drugich  "Lapbook- Postać Henryka Sienkiewicza"

I miejsce: Nikola Zieleźnik

II miejsce: Bartosz Plutka

III miejsce: Anna Zacny

 

Konkurs dla klas trzecich “Quiz wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i naszej szkole”

Klasa 3a: Amelia Drąg, Adam Pochopien, Nadia Zalewska

Klasa 3b: Emilia Cejnóg, Katarzyna Kurpas, Aleksandra Niemyjska

Dzień Patrona Szkoły Henryka Sienkiewicza 

Anna Gudzik

Święto Patrona i Szkoły 2024

Święto Patrona i Szkoły 2024

 

do góry