• język migowy
  • BiP
Strona główna/Dla Rodziców/Psycholog szkolny- profilaktyka

Psycholog szkolny- profilaktyka

Cyberprzemoc - naucz się chronić i reagować.

Co to jest cyberprzemoc? Jest to przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Może to być np. prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyzywanie, wyśmiewanie innych osób, robienie komuś zdjęć lub filmów i ich rozpowszechnianie bez uprzedniej zgody. Świat wirtualny dla wielu młodych  osób jest codziennością, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spędzania czasu w sieci.

Dlaczego cyberprzemoc, mimo iż nie dzieje się w realnym świecie jest groźna?

Cyberprzemoc jest szczególnie groźna dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały mogą dotrzeć w krótkim czasie do wielu osób i mogą pozostać w sieci nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy. Bardzo trudno jest je wszystkie usunąć. Krążące w sieci zdjęcia, filmy czy komentarze mogą nieść negatywne konsekwencje w dorosłym życiu, zarówno będąc ofiarą przemocy, czy też sprawcą.

Rzeczywistość wirtualna i relacje w sieci to przestrzeń, w której ludzie żyją na co dzień i dobrze ją znają. Cyberprzemoc, mimo iż odbywa się online potrafi realnie wyrządzić komuś bardzo dużą krzywdę. Przemoc w sieci i inne ryzyka z tym związane są prawdziwe i wywierają prawdziwe skutki. Powodują realne szkody i cierpienia.

Rozpoznanie cyberprzemocy u dziecka może być trudne, ponieważ wiele jej aspektów jest ukrytych. Istnieją jednak pewne sygnały, na które rodzice mogą zwrócić uwagę, aby zidentyfikować problem:

1. Unikanie przez dziecko spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
  2. Ograniczenie czasu spędzanego w sieci lub nerwowość przy otrzymywaniu wiadomości tekstowych lub e-maili.
  3. Rezygnacja z chodzenia do szkoły, sportów i innych zajęć.
  4. Utrata poczucia własnej wartości lub pewności siebie.
  5. Uczucie niepokoju, smutku, zakłopotania, złości oraz objawy fizyczne, takie jak bóle brzucha czy głowy.
  6. Nagłe zmiany nastroju, zachowania, a w skrajnych przypadkach, samookaleczenia i myśli samobójcze.

Jeśli twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby mu pomóc:

1. Poświęć czas na spokojną rozmowę z dzieckiem. Bądź gotowy słuchać i zrozumieć jego doświadczenia.
  2. Traktuj problem cyberprzemocy poważnie. Twoje zaangażowanie i wsparcie są kluczowe.
  3. Pomóż dziecku zrozumieć, czym jest cyberprzemoc, jak się objawia i dlaczego jest nieakceptowalna.
  4. Dowiedz się, co dokładnie się stało, kto był sprawcą i jakie były okoliczności.
  5. Zapewnij dziecko, że je kochasz i wspierasz niezależnie od sytuacji.
  6. Wspólnie z dzieckiem zastanówcie się, jak może odebrać władzę osobom nękającym.
  7. Zaangażuj dziecko w podejmowanie decyzji domowych, aby zwiększyć jego poczucie kontroli.
  8. Bądź wzorem spokojnego radzenia sobie z trudnymi emocjami.
  9. Stwórz okazję do poszerzenia sieci wsparcia dziecka, poprzez nowe aktywności.
  10. Wspieraj dziecko w rozmowach z zaufanymi dorosłymi, takimi jak wychowawca, pedagog czy psycholog.
  11. Doradź dziecku, by nie otwierało, ani nie odpowiadało na wiadomości związane z cyberprzemocą.
  12. Uszanuj fakt, że dziecko może nie chcieć ograniczać dostępu do Internetu, aby uniknąć poczucia kary i izolacji społecznej.

Pamiętaj, że wsparcie i zrozumienie są kluczowe do pomocy dziecku w radzeniu sobie z cyberprzemocą.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Jak rozmawiać z dziećmi o emocjach i uczuciach?

Emocje to odczucia świadome, bądź nieświadome, które składają się z pobudzenia pozytywnego (tj. radość, spokój) lub negatywnego (tj. złość, strach). Emocje nie tylko warunkują nasze zachowanie, ale mają również wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

Przygotuj się do rozmowy z dzieckiem:

• Zadbaj o odpowiednią atmosferę. Wyodrębnij miejsce, w którym będziecie mogli spokojnie przeprowadzić rozmowę.
  • Dopasuj słownictwo do wieku dziecka.
  • Zapytaj co dziecko wie na dany temat.
  • Zapewnij, że dziecko może dopytywać.
  • Skoncentruj się na tym, co dziecko ma do powiedzenia.
  • Ogranicz natłok myśli.
  • Odpowiadaj konkretnie, nie wybiegaj za bardzo do przodu.
  • Pozwalaj na wyrażanie emocji.
  • Uświadom, że w Internecie możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami (tzw. fake newsami), których celem jest wprowadzenie odbiorcy w błąd.
  • Zachęcaj do kolejnych rozmów w razie potrzeby lub wątpliwości.

Czego nie robić podczas rozmowy z dzieckiem?

• Nie naciskaj.
  • Nie oceniaj.
  • Nie bagatelizuj.
  • Nie osądzaj.
  • Nie krytykuj.
  • Nie potępiaj.

O czym należy pamiętać?

• Bądź cierpliwy.
  • Słuchaj uważnie.
  • Zachowaj spokój.
  • Wykaż zrozumienie.
  • Bądź otwarty.

Jak opanować emocje? Efektywne sposoby na rozładowanie napięcia:

• Wspólna aktywność fizyczna: np. wyścigi, podskoki, skoki w dal.
  • Czytanie książek.
  • Spotkanie z koleżankami i kolegami.
  • Granie w gry planszowe.
  • Zabawa z pupilem.
  • Słuchanie muzyki.
  • Wałkowanie, ugniatanie czy rolowanie mas plastycznych (ciastolina, masa solna, plastelina).
  • Taniec w rytm muzyki.

Pamiętaj, że konkretne zachowania dzieci mogą wynikać ze strachu, niezrozumienia oraz obaw przed tym, co odczuwają. Najlepszym rozwiązaniem na rozwianie wszelkich wątpliwości jest rozmowa, która stanowi podstawę udanych relacji z dzieckiem.

Opracowanie: psycholog szkolny - Justyna Łasica