Cyberprzemoc - jak chronić

Cyberprzemoc - naucz się chronić i reagować.

Co to jest cyberprzemoc? Jest to przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Może to być np. prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyzywanie, wyśmiewanie innych osób, robienie komuś zdjęć lub filmów i ich rozpowszechnianie bez uprzedniej zgody. Świat wirtualny dla wielu młodych  osób jest codziennością, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spędzania czasu w sieci.

Dlaczego cyberprzemoc, mimo iż nie dzieje się w realnym świecie jest groźna?

Cyberprzemoc jest szczególnie groźna dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały mogą dotrzeć w krótkim czasie do wielu osób i mogą pozostać w sieci nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy. Bardzo trudno jest je wszystkie usunąć. Krążące w sieci zdjęcia, filmy czy komentarze mogą nieść negatywne konsekwencje w dorosłym życiu, zarówno będąc ofiarą przemocy, czy też sprawcą.

Rzeczywistość wirtualna i relacje w sieci to przestrzeń, w której ludzie żyją na co dzień i dobrze ją znają. Cyberprzemoc, mimo iż odbywa się online potrafi realnie wyrządzić komuś bardzo dużą krzywdę. Przemoc w sieci i inne ryzyka z tym związane są prawdziwe i wywierają prawdziwe skutki. Powodują realne szkody i cierpienia.

Rozpoznanie cyberprzemocy u dziecka może być trudne, ponieważ wiele jej aspektów jest ukrytych. Istnieją jednak pewne sygnały, na które rodzice mogą zwrócić uwagę, aby zidentyfikować problem:

1. Unikanie przez dziecko spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
  2. Ograniczenie czasu spędzanego w sieci lub nerwowość przy otrzymywaniu wiadomości tekstowych lub e-maili.
  3. Rezygnacja z chodzenia do szkoły, sportów i innych zajęć.
  4. Utrata poczucia własnej wartości lub pewności siebie.
  5. Uczucie niepokoju, smutku, zakłopotania, złości oraz objawy fizyczne, takie jak bóle brzucha czy głowy.
  6. Nagłe zmiany nastroju, zachowania, a w skrajnych przypadkach, samookaleczenia i myśli samobójcze.

Jeśli twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby mu pomóc:

1. Poświęć czas na spokojną rozmowę z dzieckiem. Bądź gotowy słuchać i zrozumieć jego doświadczenia.
  2. Traktuj problem cyberprzemocy poważnie. Twoje zaangażowanie i wsparcie są kluczowe.
  3. Pomóż dziecku zrozumieć, czym jest cyberprzemoc, jak się objawia i dlaczego jest nieakceptowalna.
  4. Dowiedz się, co dokładnie się stało, kto był sprawcą i jakie były okoliczności.
  5. Zapewnij dziecko, że je kochasz i wspierasz niezależnie od sytuacji.
  6. Wspólnie z dzieckiem zastanówcie się, jak może odebrać władzę osobom nękającym.
  7. Zaangażuj dziecko w podejmowanie decyzji domowych, aby zwiększyć jego poczucie kontroli.
  8. Bądź wzorem spokojnego radzenia sobie z trudnymi emocjami.
  9. Stwórz okazję do poszerzenia sieci wsparcia dziecka, poprzez nowe aktywności.
  10. Wspieraj dziecko w rozmowach z zaufanymi dorosłymi, takimi jak wychowawca, pedagog czy psycholog.
  11. Doradź dziecku, by nie otwierało, ani nie odpowiadało na wiadomości związane z cyberprzemocą.
  12. Uszanuj fakt, że dziecko może nie chcieć ograniczać dostępu do Internetu, aby uniknąć poczucia kary i izolacji społecznej.

Pamiętaj, że wsparcie i zrozumienie są kluczowe do pomocy dziecku w radzeniu sobie z cyberprzemocą.

Opracowanie: psycholog szkolny - Justyna Łasica