Klasy VIII zwiedziły Muzeum w Auschwitz-Birkenau
Dnia 13 kwietnia 2023 r. klasy VIII a, VIII b i VIII d wraz z opiekunami brały udział w warsztatach edukacyjnych na terenie byłego, nazistowskiego, koncentracyjnego obozu Auschwitz-Birkenau. Miejsce to pełniło rolę obozu koncentracyjnego dla Polaków, radzieckich jeńców wojennych, ludności romskiej, ale przede wszystkim było miejscem eksterminacji Żydów. Obóz działał w latach 1940-1945. W ciągu tych pięciu lat zabito tam około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, 140-150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innej narodowości.
Na początku wycieczki przyjechaliśmy do głównego obozu Auschwitz I. Nad wejściem do muzeum znajduje się replika słynnego napisu ,, Arbeit macht frei ‘’ (Praca czyni wolnym). Odwiedziliśmy bloki od 1 do 10, które w okresie od marca do sierpnia 1942 stanowiły pierwszy obóz dla kobiet; blok 11, służący do odbywania kar za naruszenie prawa obozowego; celę w której przebywał św. Maksymilian Maria Kolbe. Zobaczyliśmy plac apelowy, komory gazowe, gdzie zabijano ludzi cyklonem B i krematorium.
Drugim punktem wyjazdu było odwiedzenie - Brzezinki - drugiego obozu zespołu KL Auschwitz-Birkenau. Obóz ten szybko stał się miejscem masowej eksterminacji, największym niemieckim obozem zagłady. To tutaj zginęła przeważająca ilość więźniów KL Auschwitz - ponad milion osób. Tu były specjalnie zaprojektowane i wzniesione zespoły komór gazowych z krematoriami. Przy torach kolejowych, po których przyjeżdżali więźniowie, znajduje się „rampa śmierci’’ - miejsce, gdzie dokonywano selekcji przyszłych osadzonych. Oddzielano osoby starsze i schorowane, niepełnosprawnych, kobiety z małymi dziećmi od osób zdrowych. Ci pierwsi od razu szli do komór gazowych. Rzeczy osobiste osadzonych były przekazywane do specjalnego sektora zwanego „Kanadą’’. Tam były one segregowane i przechodziły na własność III Rzeszy. Główne krematoria zostały wysadzone przez nazistów tuż przed nadejściem Armii Czerwonej, żeby zatrzeć ślady ludobójstwa. Mimo że po krematoriach zostały tylko ruiny, ukrycie ludobójstwa okazało się niemożliwe i cały świat dowiedział się o nazistowskich zbrodniach. Obok ruin stoją pomnik i tablice w kilkudziesięciu językach, upamiętniające wszystkie ofiary obozu. Zapaliliśmy przy nich znicze
Auschwitz- Birkenau jest najważniejszym symbolem II wojny światowej i brutalnym dowodem ludzkiego okrucieństwa. Pokazuje do czego może doprowadzić nienawiść do drugiego człowieka. Przede wszystkim jest jednak cmentarzem i miejscem tragicznej śmierci ponad miliona ludzi. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach II wojny światowej i nie pozwólmy, żeby ta tragedia się powtórzyła.
Judyta Zając
Wiele szczegółowych tematów związanych z historią Auschwitz poznać można dzięki specjalnym lekcjom internetowym: auschwitz.org/edukacja/e-learning/