• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 946
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Aktualności/Kwiecień w Świetlicy szkolnej!!!

Kwiecień w Świetlicy szkolnej!!!

5 05 2024 #Aktualności #Świetlica

Kwiecień w Świetlicy szkolnej!!!

Czekolada

 
    Kwietniowe zajęcia świetlicowe koncentrowały się na dwóch zaplanowanych na ten czas dla dzieci wydarzeniach - pierwsze z nich dotyczyło Dnia Czekolady a miało miejsce 12 kwietnia. Któż z nas nie kocha czekolady? Jej aksamitnego smaku,  cudownej słodyczy rozpływającej się w ustach...
   
Zajęcia te poświęcone zostały zmysłowi smaku i językowi ludzkiemu - jego budowy i roli oraz miejsc, gdzie odczuwamy 4 podstawowe rodzaje smaków: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Następnie informacje dotyczące produkcji czekolady i pozyskiwaniu potrzebnych do jej wytworzenia składników, zdecydowanie ubogaciły wiedzę wychowanków świetlicy i niewątpliwie zaostrzyły ich apetyt na czekoladę.
Nie mogło się więc obyć bez degustacji różnych gatunków czekolady, począwszy od tradycyjnej mlecznej, poprzez najzdrowszą gorzką, dalej  tą z bakaliami i innymi dodatkami takimi jak:  ciasteczka oreo, nadzienie owocowe, toffi, wafelki, żelki, skórka z pomarańczy, a także tą pozbawioną dodatku kakao czyli białą.
Uczniowie otrzymali zadanie aby opisać swoje doznania smakowe, mogli również puścić troszkę wodze swojej fantazji... co widoczne jest na zapisanych przez nich karteczkach- na zdjęciu.
   
Kolejny ważny temat, któremu poświeciliśmy troszkę więcej uwagi był Światowy Dzień Kostki Rubika obchodzony 17 kwietnia. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnego typu kostkami Rubika, takimi jak: 2X2, 3X3, 4X4, 5X5, skewb, pyraminx, mirror, clock. Wysłuchali również internetowego wywiadu z Karolem Zakrzewskim członkiem WCA (World Cube Association - Światowe Stowarzyszenie Kostki Rubika) oraz wielokrotnym organizatorem zawodów Speedcubingu na terenie Polski - w ubiegłych miesiącach nawet w pobliskich nam Żorach i Rybniku.
 
Niewątpliwie układanie kostki Rubika ma ogromny wpływ  na rozwój wyobraźni przestrzennej i pamięci mięśniowej, kreatywności, a także logicznego i nieszablonowego myślenia -  jest więc zdecydowanie mocną alternatywą  do gier komputerowych i tych na telefonie komórkowym - warto stawiać  w tym temacie pierwsze kroki, warto próbować a pomogą nam w tym dobrze napisane proste poradniki układania kostki Rubika.
   
   Wraz z nadejściem wiosny pomyśleliśmy również o potrzebach naszych roślin doniczkowych. Świetlicowy Klub Młodego Ogrodnika miał o ostatnich dniach ręce pełne roboty gdyż nasze roślinki wymagały gruntownej opieki i pielęgnacji - od przesadzenia do większych donic i wymiany ziemi na nową,  poprzez przycinanie, "odkurzenie" liści i nawodnienie - z resztą zobaczcie sami na zdjęcia jak toczyły się te działania!
 
       Ostatni istotny kwietniowy akcent to bez wątpienia nadejście pięknej pogody - co  umożliwiło stęsknionym słońca i podwórka wychowankom korzystanie z gier i zabaw wśród szkolnej zieleni! Zajęcia ruchowe i gry zespołowe na podwórku zostały poprzedzone przypomnieniem dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz kultury osobistej aby wspólnie spędzony na zabawie czas był dla wszystkich przyjemny i dobrze aktywnie wykorzystany.
 
Zapraszamy do naszej zdjęciowej galerii.
 

Kwiecień w Świetlicy szkolnej

Zajęcia i zabawy w świetlicy szkolnej w miesiący kwietniu 2024r.

 
Dominika Machulec
do góry