Lekcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego
27 września nasi uczniowie otrzymali dużą dawkę informacji na temat pożaru, zagrożenia ogniowego oraz tego, jak reagować w trudnej sytuacji. Gościliśmy w naszej szkole eksperta - inspektora ppoż sekc. Marcina Kowalczyka.
W godzinach rannych w lekcji uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Pierwszą część spotkania odbyła się w sali gimnastycznej. Pan strażak omawiał przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Zwracał szczególną uwagę na podstawę wzywania służb ratowniczych, przypomniał o najważniejszych numerach alarmowych.
Już na sali dużą ciekawość wzbudził m.in. sprzęt ochrony osobistej strażaka, który niejednemu dziecku, z racji swojej wagi, sprawiłby nie lada problem, a także elementy stroju, które uczniowie mogli zobaczyć jak strażak szybko zakłada i zdejmuje przed każdą akcją. Nie brakowało także bardzo istotnych pytań, np. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną. Ponadto strażak w trakcie prowadzenia części teoretycznej przypomniał dzieciom m.in. o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej . Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe 998 i 112 oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów.
Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz, podczas próbnego alarmu pożarowego, w którym uczniowie mieli okazję zapoznać się z procedurami ewakuacji z budynku szkolnego. Jakie znaki ewakuacji ich dotyczą, jak należy się zachować i gdzie muszą się udać w bezpieczne wyznaczone dla nich miejsce. Nauczyciele oczywiście również otrzymali swoje zadanie, musieli przeliczyć uczniów i szybko podać strażakowi stan klas ewakuowanych z obszaru zagrażającego życiu lub zdrowia. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo- gaśniczych. Uczniom przedstawiono wyposażenie strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zobaczyć jak panie z edukacji wczesnoszkolnej użyły gaśnicy proszkowej do ugaszenia zaprószonego ognia w pełni kontrolowanego przez strażaka.
W późniejszych godzinach w lekcji uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Podczas spotkani zobaczyli filmy poglądowe o tym, jak szybko rozprzestrzenia się ogień i dym w pomieszczeniu oraz w jakim tempie podnosi się temperatura w miejscu pożaru wywołanego płomieniem świeczki. Wrażenie na wszystkich zrobiło video pokazujące wysuszoną choinkę, którą obejmuje płomień w pokoju w zaledwie kilka sekund.
Druga część lekcji odbyła się na boisku, gdzie pan prezentował użycie gaśnicy proszkowej. W tym eksperymencie wzięły udział nauczycielki, które przy użyciu ww. sprzętu gasiły zainicjowane niewielkie ognisko.
A. Lechowska, A. Ogierman