Lekcje regionalizmu
W pierwszych miesiącach roku szkolnego 2021/2022, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w lekcjach regionalizmu na żywo, dzięki którym mieli okazję doświadczyć jak dawniej wyglądały śląskie rodziny, ich domy i gospodarstwa, jak pracowano, bawiono się i jak obchodzono święta na Górnym Śląsku.
Swoją przygodę z regionalizmem trzecioklasiści rozpoczęli od wycieczki do Centrum Kulturalno - Edukacyjnego w Żorach (Osinach). Uczestniczyli tam w warsztatach ,,Od ziarenka do bochenka” podczas których poznali pracę rolnika przy siewie i zbiorze płodów z pola. Poznali także podstawowe rodzaje zbóż występujących w Polsce i ich wykorzystanie w przemyśle spożywczym. Dzieci biorące udział w warsztatach uczestniczyły w młóceniu cepem i mieleniu na żarnach. Kolejno obie grupy poznały piosenkę, przy akompaniamencie której przeszły barwnym korowodem tuż za wozem ze snopkami. Na tle scenografii przedstawiającej łany zbóż i snopki ustawione w koziołki, prowadząca zaprezentowała w jaki sposób wyrabia się, przechowuje i piecze ciasto na chleb. Zwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie pracy plastycznej ,,Miedza nocą”.
Kolejną lekcję regionalizmu przygotowano dla dzieci w Kopalni Królowej Luizy. Dzieci wyposażone w górnicze hełmy, panie nauczycielki zaopatrzone w lampy górnicze ruszyły w głąb wyjątkowej infrastruktury, podziemnych korytarzy górniczych, kopalni nagradzanej tytułem Pomnika Historii. ,,Barbórkową Szychtę” zainaugurował przewodnik przebrany w strój sztygarski, który przybliżył dzieciom zagadnienia związane z kulturą i tradycjami górniczymi. Prezentując górniczy mundur galowy nawiązał do obchodów zbliżającego się święta ,,Barbórki”. Kolejno uczniowie rozpoczęli zwiedzanie podziemi kopalni, gdzie na własnej skórze mogli przekonać się jak wygląda ciężka, górnicza praca. Nie było to jednak tradycyjne zwiedzanie, bowiem w każdym punkcie kopalni czekały na dzieci specjalne zadania i quizy. W nagrodę za ich wykonanie otrzymywały kolejne cyfry szyfru, z pomocą którego udało im się wydostać na powierzchnię. Na swej drodze uczniowie spotkali również dobrego ducha kopalni - Skarbnika, który poczęstował je śląskimi kopalniokami. Ale największą atrakcją okazał się przejazd podziemną kolejką ,,Karlik”.
M.Biesiada, U.Walczok