Mobilne Planetarium "Orbitek"
W dniu 23.02.2023r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się pokaz astronomiczny w Mobilnym Planetarium „Orbitek”. Pod największą w Polsce dmuchaną kopułą przenośnego Planetarium, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych, Mobilne Planetarium w szkole spełniło rolę dydaktyczną.
Seanse były dostosowane do wieku uczniów i podstawy programowej realizowanej w klasach I-VIII. Seanse trwały godzinę lekcyjną, czyli do 45 minut - od dzwonka do dzwonka. Dzięki najnowszej technologii uczniowie przenieśli się w odległe rejony naszej Galaktyki, obserwowali zjawiska, które mają miejsce w Kosmosie oraz poczuli emocje towarzyszące podróży w inny wymiar. Połączenie nauki z zabawą pozwoliło utrwalić i pogłębić wiadomości i umiejętności uczniów.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni z tak uatrakcyjnionych zajęć i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwowali wieczorami rozgwieżdżone niebo.
Poniżej zaprezentowane seanse:
Klasy I-III: "Rakietą do Planet"
Seans dla klas młodszych był pełen emocji i zabawy. Klaszczemy, żeby rakieta wystartowała, uczymy się piosenki o planetach, wspólnie odliczamy itp. Zwiedzając Układ Słoneczny poznaliśmy nasze planety z bliska. Dowiedzieliśmy się ile ich jest, jakie mają cechy charakterystyczne. Zaobserwowaliśmy, że Księżyc krąży dookoła naszej Ziemi, a wszystkie Planety dookoła Słońca.
Poznaliśmy Znaki Zodiaku i zaobserwowaliśmy wszystkie Gwiazdozbiory nieba północnego. Edukując świetnie się bawiliśmy.
Klasy IV-V: "Kosmiczny Zegar"
Wszystko wokół się kręci i obraca. Nasza Ziemia dookoła własnej osi, Księżyce dokoła Planet a Planety dookoła Słońca. Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat. Wszystko jest od siebie zależne. Ponadto Zwiedziliśmy Planety Układu Słonecznego, Razem z Neilem Armstrongiem wylądowaliśmy na Księżycu i dowiedzieliśmy się co nieco o misji Apollo 11. Poznaliśmy pojęcie Widnokrąg, rozpoznaliśmy kierunki Świata i nauczyliśmy się odnajdywać Północ "N" za pomocą gwiazdy Polarnej. Tu pracujemy z aktualnym ustawieniem nieba w dniu zajęć nad szkołą (w planetarium w szkole uruchomimy niebo nad szkołą, czyli po wyjściu z Planetarium, każdy wieczorem będzie mógł odnaleźć na niebie nad swoim domem, to co zaobserwowaliśmy w trakcie zajęć).
Klasy VI-VIII - "Miejsce Ziemi w Kosmosie - i co z tego wynika" - poruszone zagadnienia:
- Powstanie Układu Słonecznego i jego planet, odwiedziliśmy je w kolejności od Słońca,
- Teoria Geocentryczna i Heliocentryczna,
- Ruch Wirowy Ziemi i następstwa,
- Ruch Obiegowy Ziemi i następstwa, w tym bardzo rozbudowane wytłumaczenie powstawania pór roku, łącznie z nachyleniem ziemi pod kątem i Energią jaką słońce przekazuje w danym okresie itp.,
- Górowanie Słońca w różnych porach roku,
- Gwiazdozbiory nieba północnego. Odnajdywaliśmy Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną i dowiedzieliśmy się "do czego nam służy", oraz wiele innych ciekawostek o gwiazdozbiorach w różnych porach roku.
Planetarium w szkole pozwala na ustawienie parametrów nieba na takie jakie obserwuje się nad swoim miastem, dzięki temu, to co zaobserwujemy w planetarium, to później sami możemy rozpoznać nad swoim domem.
Część seansu była w formie Filmu z lektorem, pozostała część prowadzona na żywo, z możliwością zadawania pytań, bądź objaśnienia zagadnień zaproponowanych przez Nauczyciela.
Anna Ogierman