Podsumowanie projektu pod tytułem: Szkoła Międzypokoleniowa- Razem w Internecie
Podsumowanie projektu
„Szkoła Międzypokoleniowa
- Razem w Internecie”
13 marca 2025 roku odbyła się w naszej szkole akademia dla uczniów klas starszych podsumowująca działania w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w tym projektu: “Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie”, na którą zostali zaproszeni zostali: Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny pana Wiesław Janiszewski, Aspirant Sztabowy pan Przemysław Sowa, Seniorzy, pani dyrektor Małgorzata Marciniak, pani wice dyrektor Iwona Krzyżowska, przedstawicielka Rady Rodziców, nauczyciele i uczniowie klasy VI, VII i VIII oraz klasy IIIa.
Projekt „Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie” to nowatorska inicjatywa, która trwała od 27 stycznia przez trzy tygodnie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego internetu. Liderem projektu była pani Barbara Połomska - nauczyciel informatyki.
Seniorzy, wraz ze swoimi wnukami, uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznawali tajniki internetu oraz jego zalety i zagrożenia.
Celem projektu, realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK, było otwarcie szkół na zajęcia międzypokoleniowe oraz integracja młodszego i starszego pokolenia. Program ten ma na celu walkę z samotnością wśród seniorów oraz budowanie spójnych relacji międzypokoleniowych. Projekt oferował zarówno seniorom, jak i młodzieży, szansę na wymianę cennych doświadczeń, co przekłada się na lepsze zrozumienie i komunikację.
Program obejmował siedem modułów tematycznych:
- Międzypokoleniowo, czyli jak?
- Pierwsze kroki z technologią
- Podstawy bezpieczeństwa w internecie
- Rozrywka w internecie
- Internet jako codzienne wsparcie
- Phishing i metoda „na wnuczka”
- Oszustwa w internecie
Zwieńczeniem projektu było wręczenie seniorom certyfikatów ukończenia warsztatów oraz upominków ufundowanych przez Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wyróżniono także uczniów zaangażowanych w inicjatywę.
Prezentacja projektu była wzbogacona o wykorzystanie sztucznej inteligencji, co dodatkowo uatrakcyjniło wydarzenie. Inicjatywa ta pokazała, jak ważna jest współpraca międzypokoleniowa i jak wiele korzyści przynosi zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom.
Dodatkowo uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali skriboty oraz hasła promujące bycie JOMO*.
Bądźmy JOMO.
Mądrze i bezpiecznie korzystajmy z dobrodziejstw internetu.
Serdecznie podziękowania dla wszystkich uczniów zaangażowanych we wszystkie działania związane z Dniem Bezpiecznego Internetu oraz projektem: "Szkoła Międzypokoleniowa - Razem w Internecie”.
Urszula Walczok, Barbara Połomska
*JOMO (ang. Joy of Missing Out) to zjawisko polegające na czerpaniu radości z rezygnacji z bycia na bieżąco z informacjami i wydarzeniami w mediach społecznościowych oraz świadomym wyłączeniu się z sieci. (JOMO, czyli radość z przegapiania)