W odpowiedzi na trudne pytania ...
W tym roku 24 lutego przypadała pierwsza rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ta wojna jak każda inna, okrutna, przyniosła mieszkańcom Ukrainy: dorosłym i dzieciom wiele cierpienia i zniszczeń. W tym czasie słowo „wojna” nieoczekiwanie weszło do naszego codziennego słownika. Często musimy odpowiadać na wiele pytań stawianych przez dzieci. Aby dobrze odpowiedzieć dzieciom na stawiane pytania skorzystałyśmy z pomocy Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, dzięki której młodzi pisarze: Joanna Jagiełło, Katarzyna Ryrych, Krzysztof Kochański,w różnych wiekowo opowiadaniach opisują pierwsze dni wojny, związane z tą sytuacją emocje, niecodzienną atmosferę zaangażowania Polaków, towarzyszącą powstawaniu akcji pomocowych.
Wybrałyśmy opowiadanie Krzysztofa Kochańskiego pt.: „Szarik”. Dzieci słuchały czytanego tekstu w wielkim skupieniu i ciszy, co dało się natychmiast odczuć, ponieważ nie zawsze są tak idealnie skupione. Nie kryły wzruszenia, posmutniały, ukazały się łzy, wycieranie noska. Kątem oka patrzyły na skupioną p. Olgę, która także na swój sposób przeżywała przypomniane w opowiadaniu rozstanie z bliską rodziną. Poznały nie tylko życie bohaterów z „krwi i kości” Kateryny i Dmytra oraz ich pieska Szarika, którzy uciekli przed wojną rosyjsko-ukraińską, ale także poznali pozytywne postawy ludzi wobec bohaterów i ich zagubionego pieska.
W toku dyskusji staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Jak zmieniło się nasze myślenie o wojnie po przeczytaniu opowiadania? Czy postawa ludzi empatycznych jest godna naśladowania?
Rozmawiałyśmy także na temat wspierających działań na rzecz uchodźców w naszej miejscowości i w szkole. Pełna optymizmu była wypowiedź jednego z uczniów: Cieszę się, że uchodźcom w Polsce nic nie grozi i mogą czuć się bezpieczni.
U.Strzelczyk
D.Machulec