• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 946
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Aktualności/Wycieczka klas piątych do Wisły
17 11 2022 #Aktualności

Lekcja historyczno-etnograficzna


Jak wyglądało życie sto lat temu w beskidzkiej wsi? Jak wyglądały narzędzia, ubiór, dom naszych przodków? Czy wiek temu dzieci chodziły do szkoły?


17. listopada klasy piąte pojechały do Wisły, aby w Muzeum Beskidzkim odbyć cykl ciekawych lekcji na temat codziennego życia na wsi w czasach naszych prapradziadków.


Uczniowie zobaczyli zabytkowe wnętrze dawnej karczmy, kurną izbę, stroje dawnych górali, naczynia, którymi się posługiwano. Mogliśmy także zobaczyć proces powstawania materiałów z lnu i wełny.
Kolejną część wycieczki spędziliśmy w kuźni, gdzie kowal oprócz narzędzi, pokazywał, jak wykonuje się np. podkowy. W prawdziwym palenisku rozgrzewał drut i… jedną minipodkówkę wykonaną na miejscu otrzymalismy na szczęście. Po lekcji kowalstwa i odwiedzinach w domu parobka udaliśmy się do szkoły. Do szkoły z początku ubiegłego stulecia.


W szkole czekała na nas nauczycielka, prawdziwa sala lekcyjna oraz dzwonek. W trakcie prelekcji pani pokazała oryginalne świdectwo pochodzące z 1907 r., opowiedziała, jak wyglądały kiedyś lekcje i czego uczyły się dzieci na początku XX w. Następnie przeszliśmy do najciekawszej części spotkania - lekcji kaligrafii. Uczestnicy wycieczki otrzymali kałamarze z atramentem oraz gęsie pióra. Naszym zadaniem było przepisać przygotowany tekst. Zadanie okazało się wymagające, ale z dużym zaangażowaniem staralismy się je wykonać.


Po ponad dwugodzinnym spotkaniu w skansenie i zakupieniu pamiątek na deptaku w Wiśle, wróciliśmy do domu.

Anna Lechowska

Lekcja historyczno - etnograficzna

do góry