Św. Mikołaj - prawda czy legenda?
Chrześcijanie wierzą w prawdziwość Św. Mikołaja. Dla nich to szczególna postać biskupa, który cały odziedziczony majątek po rodzicach rozdał potrzebującym. Wrzucał prezenty biednym dzieciom przez okno. Były to przede wszystkim słodycze i chleb. Nie nosił czerwonego stroju, nie miał reniferów, nie pochodził też z Laponii. W ikonografii chrześcijańskiej Św. Mikołaj przedstawiony jest w biskupiej szacie z infułą na głowie. Taki sam wizerunek był rozpowszechniony także przez Holendrów - gdzie był patronem Amsterdamu. Do dziś istnieją zapiski, że w Holandii dzień Św. Mikołaja - biskupa, obchodzono 6 grudnia w dzień jego śmierci. W 1804r. po raz pierwszy obchodzono Mikołaja w Polsce, do dziś tego dnia ludzie obdarowują się prezentami. Ten święty jest także patronem marynarzy, żeglarzy i rybaków, którym ocalił życie na morzu w czasie wyprawy na pielgrzymkę do Jerozolimy.
Współczesny wizerunek Św. Mikołaja upowszechnił koncern amerykański - Coca Cola w 1930 roku. To znana dziś na świecie wszystkim postać ubrana w czerwone szaty, czerwoną czapkę z pomponem. Przemieszcza się na saniach ciągniętych przez renifery. Wchodzi do domów przez komin i zostawia słodycze w skarpecie. Pomysłodawcą reklamowego wizerunku Mikołaja był amerykański artysta Fred Mizen.
Na całym świecie w różny sposób obchodzony jest ten dzień. Na Górnym Śląsku Św. Mikołaj był dobry dla grzecznych dzieci ich obdarowywał różnymi prezentami, za które dzieci dziękowały śpiewaniem piosenek, mówieniem wierszyków i modlitwą. Do niegrzecznych dzieci Św. Mikołaj przychodził bardzo często z diabłami, które straszyły i czasem biły dzieci rózgą - cienką gałązką bez liści. Przeważnie były to gałązki orzecha laskowego. Dopiero w momencie kiedy dzieci postanowiły się poprawić otrzymywały prezenty. Na szczęście ta straszna tradycja nie jest już praktykowana.
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej już dla całej społeczności szkolnej przygotowały na ten szczególny dzień gazetkę z pięknymi Mikołajami. Ta gazetka to szczególny rodzaj zaproszenia Św. Mikołaja do szkolnych klas - także w tym roku.
Autorzy prac:
-
Alina Demchuk -3a
-
Lena Bielas - 3a
-
Mia Zieleźny - 2b
-
Liliana Pawłowska - 2b
-
Oliwia Bendelewska - 3c
-
Hirdii Sydorenko - 3a
-
Anna Rybałko - 3a
-
Zlata Filinowych - 3a
Urszula Strzelczyk