Strona główna/Aktualności/Barbórka w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

Barbórka w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

3 12 2022 #Aktualności

Barbórka to wyjątkowe święto dla wszystkich górników. ⚒⚒

Wybraliśmy się na Barbórkową Szychtę i przekonaliśmy się dlaczego...

plakat informacyjny Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

23 listopada uczniowie klas pierwszych odwiedzili Sztolnię Królowej Luizy w Zabrzu, gdzie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Jak wygląda świat pod ziemią? Jak powstaje węgiel? W jaki sposób wydobywa się węgiel? Czym jest Barbórka?. Barbórkowa Szychta to niezwykła wycieczka edukacyjna w formie zabawy, dzięki której dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią.

Barbórkową Szychtę rozpoczął przewodnik przebrany w strój sztygarski, który przybliżył dzieciom zagadnienia związane z kulturą i tradycjami górniczymi. Prezentując górniczy mundur galowy nawiązał do obchodów zbliżającego się święta ,,Barbórki”. Uczniowie wyposażeni w górniczy kask i latarkę ruszyli, by odkrywać podziemia kopalni, gdzie mogli przekonać się jak wygląda ciężka, górnicza praca. Nie było to jednak tradycyjne zwiedzanie, bowiem w każdym punkcie kopalni czekały na dzieci specjalne atrakcje takie jak: prezentacja maszyn górniczych (wrębiarki i kombajnu), symulacja wybuchu przy urobisku, cięcie drewna ręczną piłą czy pasowanie na górnika. Na swej drodze uczniowie spotkali również dobrego ducha kopalni - Skarbnika, który poczęstował ich śląskimi ,,kopalniokami”. Ale największą atrakcją okazał się przejazd podziemną szolą.

Dzieci przywiozły z kopalni wyjątkowe upominki oraz prezenty dla tatusiów pracujących w kopalnii, z okazji ich zbliżającego się święta. Każdy z uczniów otrzymał również pamiątkową barbórkową przypinkę.

Wycieczka okazała się być doskonałym sposobem na integrację grup rówieśniczych i wspólne spędzanie czasu. Nie ma też lepszego miejsca, by poznać tradycje związane z obchodzeniem ,,Barbórki”, dowiedzieć się jak trudna bywa praca górnika i przeżyć niezapomnianą podziemną przygodę, jak właśnie Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu - nagradzana tytułem Pomnika Historii.

M.Biesiada

Wycieczka uczniów klas pierwszych