Strona główna/Aktualności/Dzień Górnika w klasie 3 b

Dzień Górnika w klasie 3 b

5 12 2022 #Aktualności
Klasa 3b Klasa 3b

Barbórka, Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu świętej Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Z tej okazji 2 grudnia, klasa 3 b obchodziła  Dzień Górnika, zwany popularnie Barbórką. Od zamierzchłych czasów patronuje im św. Barbara.

Wychowawczyni  klasy zaprezentowała się w galowym stroju górniczym, przekazała informacje na temat legendy św. Barbary, opowiedziała o tradycjach i zwyczajach górniczych.

Uczniowie dowiedzieli się krótkiego zarysu historii KWK „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach.

Czerwionka-Leszczyny i okolice to miejsce z bogatymi tradycjami górniczymi. Do dziś funkcjonuje izba tradycji, bogato wyposażona w wiele eksponatów, związanych z historią kopalni i regionu.

Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Uczniowie mieli okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, oglądając na tablicy multimedialnej film edukacyjny „ Dzień Górnika 4 grudnia” i bajkę  „Bolek i Lolek i czarne złoto”. Ucz. mieli okazję przyjrzeć się z bliska sprzętom potrzebnym w pracy pod ziemią, takim jak: kask, kilof, młot, lampa.

Uczniowie mieli w ten sposób okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat tej ciężkiej pracy. Poznali również wiele ciekawostek na temat stroju galowego i koloru piór na czapce górnika, zwanej „czako”. Na zakończenie podsumowania zajęć, uczniowie wykonali Lapbook z okazji Dnia Górnika.

Z okazji Barbórki życzymy Wszystkim Górnikom dużo zdrowia - Szczęść Boże!

Anna Ogierman