Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Luty kojarzy się nam przede wszystkim z walentynkami oraz karnawałem. Nie wszyscy wiedzą, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Pochodzenie święta
Data święta upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego- bengalskiego (bangla)- za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Dlaczego warto dbać o język?
Język ojczysty jest najcenniejszym spadkiem, który otrzymaliśmy po naszych przodkach. Nasz język to bogactwo kulturowe, świadomość historyczna i tożsamość narodowa.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego powinniśmy pamiętać o podkreślaniu bogactwa i urody języka polskiego, ponieważ język to nasza historia i kultura
Każdy z nas powinien dziedzictwo językowe szanować i posługiwać się na co dzień pięknymi słowami, bez wulgaryzmów i agresji.
W internecie, gazetach, telewizji pojawiło się dużo obcych słów, starajmy się ich nie nadużywać bez potrzeby.
Uznaję język polski za jeden z najpiękniejszych języków. Jest to bardzo trudny język, ale warto się go nauczyć.
To dzięki językowi poznajemy rzeczywistość, potrafimy wyrażać emocje i wreszcie możemy czuć wspólnotę z innymi użytkownikami tego języka.
Jak prawidłowo spędzić ten dzień? Po prostu - Kolorowo!
To proste! Zrobić prezentacje lub plakat, wysłać do znajomych. Zobaczyć film dokumentalny o pochodzeniu języka. Wziąć udział w konkursie Eduelo, przeczytać książkę, słownik, zobaczyć polski film, wykład, porozmawiać.
Linki do ciekawych stron
https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/multimedia
https://calapolskaczytadzieciom.pl/calendar/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego/
https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego
https://www.eduelo.pl/konkurs/poprawna-polszczyzna-2022/
Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”
https://urocznica.pl/cytaty-o-jezyku-polskim/
Artykuł stworzyli uczniowie klas: 7 b, 8a, 8 c